Ako používať tretinoín na vrásky: treba si uvedomiť

Zrieknutie sa zodpovednosti

Ak máte akékoľvek zdravotné problémy alebo obavy, obráťte sa na svojho lekára. Články o Sprievodcovi zdravím sú podložené recenzovaným výskumom a informáciami získanými od lekárskych spoločností a vládnych agentúr. Nie sú však náhradou za odbornú lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.

ako získať veľký penis

Čo je tretinoín?

Retinoidy sú skupinou liekov vrátane a odvodených od vitamínu A (retinol). Tretinoín je jedným z najznámejších členov tejto triedy, ktorý zahŕňa aj tretinoín, izotretinoín a alitretinoín. Tretinoín (značka Retin-A) - či už krém, krém alebo gél - je dostupný iba na lekársky predpis, zatiaľ čo iné retinoidy, ako je retinol, sú dostupné v lekárni; voľnopredajné retinoidy nie sú také účinné ako ich náprotivky na predpis.

Životne dôležité látky

• Tretinoín je retinoid bežne používaný na ošetrenie jemných vrások a vrások a iných prejavov starnutia.
  • Tretinoín pomáha pri jemných vráskach a vráskach zvyšovaním výmeny buniek, zlepšovaním elasticity a doplňovaním zásob kolagénu v kožných bunkách.
  • Aj keď je tretinoín účinný, nejde o rýchlu opravu - môže trvať niekoľko mesiacov, kým sa dôsledne používa, kým oceníte akékoľvek zlepšenie svojich jemných vrások a vrások.
  • Medzi časté vedľajšie účinky patrí štípanie alebo pálenie kože, podráždenie pokožky, suchosť a zosvetlenie alebo stmavnutie pokožky.
  • Pre dosiahnutie najlepších výsledkov by ste si počas užívania tretinoínu mali nanášať krém na opaľovanie (minimálne SPF 30).

Mnoho z vášho tela funkcie , vrátane reprodukcie, rastu, zápalu, zraku a zdravia pokožky, vyžadujú, aby retinoidy dobre fungovali (Mukherjee, 2006). Tretinoín používali dermatológovia od 60. rokov 20. storočia na ošetrenie stavov pokožky, ako sú jemné vrásky, vrásky a pokožka poškodená slnkom. Dodáva sa v rôznych formách, preto by ste sa mali porozprávať so svojím dermatológom, aby ste sa rozhodli, ktorá sila je pre vás najlepšia, aby ste maximalizovali účinnosť a minimalizovali vedľajšie účinky. Najnižšia dávka tretinoínu je 0,01% a 0,1% najvyššia s koncentráciami medzi nimi.

Tretinoín a vrásky

Aby ste lepšie pochopili, prečo tretinoín môže pomôcť pri liečbe vašich vrások, mali by ste pochopiť, prečo sa vrásky vytvárajú na prvom mieste. Vedci tomu veria až 80% starnutia zmeny na pokožke, ako sú jemné vrásky a vrásky, môžu byť v skutočnosti dôsledkom slnečného žiarenia a nielen starnutia (Amaro-Ortiz, 2014).

Zjednodušte si rutinu starostlivosti o pleť

Každá fľaša Nočnej obrany predpísanej lekárom je pre vás vyrobená z premyslene vybraných a silných ingrediencií a doručená k vašim dverám.

Uč sa viac

Zakaždým, keď je vaša pokožka vystavená slnku, prijíma ultrafialové lúče A (UVA) aj ultrafialové lúče B (UVB); obidve spôsobujú poškodenie kože. Poškodenie slnečným žiarením spôsobí, že budete vyzerať staršie, ako by ste prirodzene vyzerali (proces nazývaný tiež fotoaging alebo predčasné starnutie) a spôsobí vám jemné vrásky, ktoré si na tvári všimnete. Fotostarnutie spôsobuje, že vaša pokožka stráca bunky, kolagén a svoju schopnosť normálneho prevracania. Strata kolagénu, poškodenie slnkom a roky usmievania a mračenia môžu spôsobiť jemné vrásky a vrásky na tvári.

„Maskne“: môže nosenie pokrývky tváre spôsobiť pupienky?

4 minútové čítanie

Ako môže tretinoín bojovať proti účinkom slnka na starnutie? Tretinoín zvyšuje premenu kožných buniek a umožňuje novým bunkám nahradiť bunky poškodené slnkom. Pomáha tiež ovplyvnením reakcie vašich kožných buniek na škodlivé UV lúče. Niekoľko štúdií preukázalo, že tretinoín môže pomôcť zlepšiť pružnosť a tesnosť vzhľad vrások spolu so zlepšením textúry pokožky a vyrovnaním tónu pleti (Mukherjee, 2006). Tieto výkony dosahuje tým, že pomáha vašim kožným bunkám doplniť ich kolagén zásoby a blokovaním odbúravania bielkovín, ktoré je zvyčajne vyvolané UV svetlom (Mukherjee, 2006).

Ako dlho trvá vidieť výsledky?

Aj keď je tretinoín účinný, trvá to niekoľko týždňov užívania tretinoínu skôr, ako začnete vidieť výsledky, buďte preto trpezliví! Počas prvých 1–2 týždňov si môžete všimnúť podráždenie pokožky - je to normálna kožná reakcia na tretinoín (Leyden, 2017). Potom asi za 2–4 ​​týždne začne podráždenie ustupovať a mikroskopické dôkazy o tom sú zlepšenie obratu buniek je zaznamenané (Leyden, 2017). Môže to však trvať tak dlho ako 16 týždňov aby ste videli výrazné zlepšenie pleti (Leyden, 2017). Stručne povedané, tretinoín je dlhodobá liečba - a nie rýchla náprava - na jemné linky a vrásky.

Ako vyťažiť z používania tretinoínu na jemné vrásky maximum?

Ak sa snažíte vylepšiť jemné vrásky tretinoínom, mali by ste tiež používať primeraný krém na opaľovanie (najmenej SPF 30) a nosiť ochranný odev, keď ste vonku, aby ste zabránili trvalému poškodeniu slnečným žiarením a pôsobeniu fotoagregácie. Tretinoín môže spôsobiť, že vaša pokožka bude citlivejšia na slnko, čo je ďalší dôvod, prečo používať opaľovací krém každý deň. Iné časté vedľajšie účinky tretinoínu (a ďalších retinoidov) zahŕňajú podráždenie pokožky, začervenanie, tvorbu vodného kameňa, suchosť, pálenie, pichanie a olupovanie (Chien, 2020). Pravidelné používanie zvlhčovačov môže znížiť niektoré z týchto vedľajších účinkov a vylepšiť vzhľad pokožky (Chien, 2020).

Pretože sa jedná o dlhodobú liečbu, buďte pripravení na použitie tretinoínu najmenej štyri mesiace skôr ako uvidíte výhody (Chien, 2020). Na záver nezabudnite tretinoín používať dôsledne a podľa pokynov lekára. Zlepšenie jemných vrások zmizne po ukončení liečby.

Ako zvoliť správnu formu tretinoínu?

Tretinoín je dostupný iba na lekársky predpis, takže sa musíte poradiť so svojím lekárom, aby ste zistili, či (a ktorá forma) tretinoínu je pre vás to pravé. Správna voľba formy a koncentrácie tretinoínu bude závisieť na pokožke každého človeka (Chien, 2020). Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti často začne s najnižšou dávkou, aby minimalizoval vedľajšie účinky: tretinoín 0,02% alebo 0,025% krém alebo gél nanášaný každú druhú noc je bežný spôsob, ako začať (Chien, 2020). Môže byť tak koncentrácia, ako aj frekvencia tretinoínu postupne pribúdalo počas niekoľkých týždňov, v závislosti od toho, ako dobre znášate liečbu, pričom najvyššou možnosťou je 0,1% tretinoínu aplikovaného denne (Chien, 2020).

ako produkovať viac pred semennej tekutiny

Ako používať tretinoín na vrásky?

Tretinoín je topický liek, ktorý sa aplikuje priamo na oblasť s jemnými čiarami a vráskami, zvyčajne pred spaním. Umyte si ruky a tvár jemným nemedikovaným mydlom a vodou. Pred aplikáciou lieku počkajte 20–30 minút, aby ste sa ubezpečili, že je pokožka dôkladne suchá. Tretinoín by sa mal nanášať mierne pomocou tenkej vrstvy alebo lotionu, krému alebo gélu veľkosti hrášku.

Nemali by ste nechať tretinoín vniknúť do očí, uší, úst, rohov vedľa nosa alebo do pošvovej oblasti. Neaplikujte na žiadne oblasti spálené od slnka. Mali by ste sa vyhnúť umývaniu tváre najmenej jednu hodinu po aplikácii tretinoínu. Nezabudnite prediskutovať so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti všetky ďalšie produkty starostlivosti o pleť, ktoré používate, pretože táto kombinácia môže zvýšiť citlivosť a podráždenie.

Vedľajšie účinky tretinoínu

Zatiaľ čo tretinoín je všeobecne bezpečný, rovnako ako všetky lieky, prináša so sebou riziko vedľajších účinkov. Najčastejšie vedľajšie účinky zahrnúť (UpToDate, 2020):

• Pichanie alebo pálenie
  • Suchosť (môže pomôcť použitie zvlhčovačov)
  • Zosvetlenie alebo stmavnutie pokožky
  • Začervenanie
  • Podráždenie
  • Peeling
  • Svrbenie
  • Zvýšená citlivosť na slnko / riziko spálenia (počas používania tretinoínu používajte opaľovací krém)

Vedľajšie účinky tretinoínu sú zvyčajne malé a mnohé sa časom zmiernia alebo sa zlepšia použitím hydratačných krémov a krémov na opaľovanie. Povedzte svojmu poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, ak máte akékoľvek závažné reakcie alebo ak sa vedľajšie účinky nezlepšia.

Tretinoín je celkovo účinná liečba jemných vrások, vrások a iných prejavov starnutia. Poraďte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a zistite, či je tretinoín pre vás vhodný. Nejde o rýchlu opravu, ale ak budete trpezliví, môžete časom vylepšiť vzhľad a zdravie svojej pokožky.

Referencie

1. Amaro-Ortiz, A., Yan, B., & D’Orazio, J. (2014). Ultrafialové žiarenie, starnutie a pokožka: Prevencia poškodenia lokálnou manipuláciou s cAMP. Molecules, 19 (5), 6202-6219. doi: 10,3390 / molekuly 19056202 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24838074/
  2. Chien, A., & Kang, S. (2020). UpToDate - Photoaging. Získané 6. júla 2020, z https://www.uptodate.com/contents/photoaging#H4057564413
  3. Leyden, J., Stein-Gold, L., & Weiss, J. (2017). Prečo sú aktuálne retinoidy základom liečby akné. Dermatology And Therapy, 7 (3), 293-304. doi: 10,1007 / s13555-017-0185-2 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28585191/
  4. Informácie o liekoch MedlinePlus - aktuálny obsah tretinoínu (2019). Získané 6. júla 2020, z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a682437.html#side-effects
  5. Mukherjee, S., Date, A., Patravale, V., Korting, H., Roeder, A., & Weindl, G. (2006). Retinoidy pri liečbe starnutia pokožky: prehľad klinickej účinnosti a bezpečnosti. Klinické intervencie pri starnutí, 1 (4), 327-348. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2699641/
  6. UpToDate - Aktuálny tretinoín: Informácie o drogách (n.d.) Získané 6. júla 2020, z https://www.uptodate.com/contents/topical-tretinoin-topical-all-trans-retinoic-acid-drug-information?topicRef=15255&source=see_link#F230465